Он-лайн конференція — дотримання прав жінок з інвалідністю, гендерної рівності у Луганській області.

В нашій області питання прав жінок з інвалідністю обговорюються ще з 2011 року, коли був проведений І Всеукраїнський Форум «Жінка з інвалідністю: міфи та реальність». За ці роки з’явилися зміни, поступово усуваються проблемні питання. Але пандемія нам показала, що потрібно робити ще більше.

В заході взяли участь:

Давидова Юлія Володимирівна – завідуюча відділенням акушерських проблем екстрагенітальної патології ДУ «ІПАГ НАМН України», професорка, доктор медичних наук, м.Київ; Давидова Юлія Володимирівна – завідуюча відділенням акушерських проблем екстрагенітальної патології ДУ «ІПАГ НАМН України», професорка, доктор медичних наук, м.Київ; Баранцова Тетяна Вікторівна – Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, Голова Правління Луганської обласної організації «Асоціація жінок, молоді, родин з інвалідністю Східного Донбасу – Схід»; Чибрісова Наталія Вікторівна — Керівниця Луганського обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю; Сазонова Інна Євгенівна —  головний спеціаліст відділу з організації наданнямедичної допомоги дітям та матерям,  управління з організації наданнямедичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я Луганської ОДА, м.Сєвєродонецьк; Вознюк Віталій Олександрович — завідувач сектору з організації роботи із закладами соціальної сфери управління фінансово-економічної роботи Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації м.Сєвєродонецьк; Силкіна Яна Юріївна — завідувач сектору сімейної політики управління соціальних гарантій і компенсацій Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації; Мирошніченко Тетяна Вікторівна – головний спеціаліст з молодіжної політики управління молоді та спорту Луганської ОДА; представники та представниці громадських організацій, жінки, які виховують дітей з інвалідністю, жінки з інвалідністю.

Під час круглого столу обговорювались наступні питання:

  • Підтримка жінок та дівчат з інвалідністю в Луганській області;
  • Створення програм щодо забезпечення доступу до медичних послуг дівчат та жінок в Луганській області під час пандемії CОVID 19;
  • Захист репродуктивного здоров’я дівчат та жінок з інвалідністю;
  • Права дівчат та жінок з інвалідністю в інтернатних закладах Луганської області;
  • Бар’єри, які заважають  реалізації прав жінок з інвалідністю;
  • Включення в загальні молодіжні програми людей з інвалідністю;
  • Проблемні питання підлітків-переселенців;
  • Як забезпечується участь   дівчат та жінок з інвалідністю у процесах прийняття рішень, які їх стосуються.Питання батьків, що виховують дітей, хворих на цукровий діабет;
  • Обговорення проблем захисту прав дівчат та жінок з інвалідністю різних нозологій в Луганській області;
  • Обговорення проблем захисту прав дівчат та жінок з інвалідністю з ментальними порушеннями в Луганській області.

Під час виступу Наталія Адамюк відмітила проблеми глухих людей в медичних закладах, де лікарі не сприяють нечуючих та відмовляються їх приймати без перекладача жестової мови, відмовляються від спілкування через смартфон, а в деяких лікарнях вони зовсім заборонені. Глухі люди залишаються сам на сам із своїми захворюваннями.

Головний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Інна Сазонова відмітила, що в області працюють 5 кабінетів з кріслом-трансформером або електропідймником, якими можуть користуються не тільки жінки з інвалідністю, але і літні люди. В обласній лікарні створено кабінет для надання послуг жінкам з інвалідністю.

Давидова Юлія Володимирівна надала інформацію про відділення акушерських проблем екстрагенітальної патології, які опікуються проблемами жінок з інвалідністю. Вона також відмітила, що для більш якісних послуг потрібнозаконодавче врегулювання цих питань.

Представниця Департаменту соціального захисту Силкина Яна Юріївна стосовно розповіла про життя дівчат та жінок з інвалідністю в інтернатних закладах Луганської області.  Обласні будинки-інтернати забеспечують всіх мешканців послугами для життедіяльності. Ії 1092 чоловік – 40% це люди з інвалідністю. Всі вони забеспечені архітектурної доступністю, проходять комплексні огляди, створюються ІПР, всі бажаючі провакциновані, проходять реабілітацію та участвують в культурних програмах закладів.

Голова ГО «Спілка активних жінок «Вулик», м.Полтава, Наталія Діда розповіла  про напрямки роботи організації, члени якої є вимушені переселенці окупованих Луганської та Донецької області, про стан здоров’я, про проблеми особистого житла, працевлаштування. Вона відмітила, що 8 рік поспіль наслідки психостресу очевидні, особливо страждають діти та підлітки. Та на жаль проблеми не вирішуються, а загострюються.

Представниці громадських організацій піднімали питання забезпечення засобами реабілітації хворих на цукровий діабет ( помпи, смужки, інсулін); люди з ментальними порушеннями – санаторно-курортне лікування, групи денного перебування, соціокультурна реабілітація; про надання засобів особистої гігієни; про геріатричні заклади для глухих, та інші.

Всі питання, які були підняті на засідання потребують вирішення не тільки на місцевому, а й на Державному рівні.

На всі питання учасниць Круглого столу фахівцями Департаментів було дано відповіді.

Захід відбувся в рамках проєкту “Різноманїття. Рівність. Єдність”, який реалізовує ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України” за підтримки Українського жіночого Фонду та фінансування Уряду Канади.

В луганській області проєкт підтримано ГО «ЛОО «АМІ-Схід», управлінням молоді та спорту Луганської ОДА та ОКУ «Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді з ОФМ».