Кожна людина має право на свободу, в тому числі, на свободу пересування

Право – це іноді єдине, що залишається людині з обмеженими фізичними можливостями. Віра в силу своїх прав, наданих державою, можуть змінити складну ситуацію на краще, і лише знання цих прав можуть дати людині стимул рухатися далі.

Безумовним правом кожного мешканця планети Земля є право на вільне пересування. Найсучасніші технології ХХІ дають людині можливості бачити зміні на віддалених планетах та за декілька годин потрапити на інший континент. Але для багатьох наших співвітчизників право на вільне пересування діє лише на території власної квартири, тому що архітектурно-будівельні бар’єри та відсутність спеціалізованого транспорту створюють умови ізоляції та фактичного не існування у суспільному житті…..” – такими словами координатор Національної Асамблеї інвалідів України, юрисконсульт ЛОМГО „АМІ-Схід” — Олексій Сорока — презентував правовий збірник, який було розроблено та видано у рамках проекту „Створення комітету доступності до об’єктів соціального призначення для людей з інвалідністю в Луганському регіоні”, що виконується Луганською обласною молодіжною громадською організацією „Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу — Схід”, та програми «Розвиток громадянського суспільства в Україні», яка здійснюється Координатором проектів ОБСЄ в Україні та ТЦК за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

….За думкою НГО інвалідів Луганського регіону проблема архітектурної та транспортної недоступності перешкоджає не тільки можливості вільному пересуванню, а й постає на шляху до отримання освіти, працевлаштування, участі у суспільному та культурному житті свого середовища.

Ще два роки тому за підтримки Національної Асамблеї інвалідів України в місті Луганськ відбулася низка практичних семінарів та круглих столів, метою яких було окреслення проблем безбарьерного доступу до соціальної інфраструктури для інвалідів Луганщини. Тоді дану програму підтримав виконавчий комітет Луганської міської ради, що надало підстави активізувати роботу з державною архітектурно – будівельною комісією міста, з проектувальними компаніями, з підприємствами та закладами, які є соціально важливими для людей з інвалідністю.

Отже, пандуси в місті Луганськ вже не є рідкість.
Але…
На Луганщині мешкає близько 120 тисячі людей з інвалідністю. Показником зростаючих захворювань є травматизм на шахтах та екологія (промисловий регіон).
Вікова категорія, якою опікуються організації, які входять до складу ЛОМГО „АМІ-Схід” (чотирнадцять НГО регіону) — переважно молодь, для якої соціальна адаптація є головним фактором повноцінного життя, навіть незважаючи на інвалідний візок. Це — участь у соціальному житті, працевлаштування та освіта, але всі рекомендації закінчуються на папері тому, що соціальна інфраструктура регіону, є архітектурно-недоступною для людей з проблемами пересування. Ситуація у районних містах є особливо важкою – погані дороги не дозволяють людині на візку вільно рухатися по місту, про пандуси навіть не йдеться річ.

В наслідок цього, молода людина на візку, не має можливості вести соціальне життя. Вона не може навчатися – не є доступними навчальні заклади, працювати – необладнане ні одне робоче місце, відпочивати – всі заклади культури, як і лікарні, аптеки, магазини, школи, перукарні, мають безліч сходів та повну відсутність ліфтів. Життя людини звужується до мешкання у одній квартирі, з якої людина не може самостійно вийти враховуючі всі перераховані аспекти.

Громадські організації Луганського регіону звертають увагу на те, що проблема безбарьерності ускладнюється відсутністю транспорту, яким змогли би користуватися інваліди: „Цивільний кодекс наголошує на праві людини на вільне пересування в межах, свого міста, держави, але для інвалідів цього права фактично не існує”…
Тому 12-13 липня прес-конференція, низка семінарів та аудит, які відбулися у рамках проекту „Створення громадського комітету доступності до об’єктів соціального призначення для людей з інвалідністю в Луганському регіоні” для багатьох мешканців Луганщини набули особливого сенсу.

У проекті безпосередню участь приймають 7 громадських організацій інвалідів Луганщини з міст: Стаханов, Старобільськ, Алчевськ, Слов’яносербськ, Петровське, Олександрівськ, Луганськ. В ході роботи проекту приєдналися громадські організації інвалідів з міст: Ровеньки, Свердловськ, Папасна, п. Фрунзе, Рубіжне, Краснодон, а також обласні громадські організації інвалідів: Луганське обласне товариство „Луганщина”, Луганська обласна громадська організація інвалідів та хворих на цукровий діабет та Луганський обласний благодійний Слов’янський фонд «Надія».
Проблема архітектурної недоступності, на жаль, є великою хронічною хворобою нашої країни, тому проект підтримали лідери громадських організацій інвалідів з міст Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Львів, Світловодськ, Сімферополь, Кам’янець – Подільський, які приєдналися до заходів у Луганську 12-13 липня.

У конференц залі виконавчого комітету Луганської міської ради на протязі часу відбувалася прес-конференція, яку відкрили секретар виконавчого комітету Антоніна Кузьменко та Ярослав Грибальський, координатор Національної Асамблеї інвалідів України, консультант Держбуду, ідеолог програми безбар’єрності в Україні.
Важливість програми відмітили та були присутні на прес-конференції: виконавчий комітет Луганської міської ради, міське управління охорони здоров’я та соціального захисту населення, прес-служби, TV, Луганський інститут праці та соціальних технологій, обласне та міське ДАІ, дорожні служби, обласне та міське управління транспорту, Міжрегіональний центр професійної, медичної та соціальної реабілітації інвалідів, Луганська міська рада жінок, Благодійний фонд „Підліток” — представники даних структур на протязі двох діб були присутні не тільки на семінарах, а й на аудиті. На жаль, представники державних структур обласного комітету доступності, який створено при Луганський обласній державній адміністрації прес-конференцією не зацікавилися.

Важливою інформацією для всіх виявилися результати моніторингу, який відбувався на протязі червня, метою якого було виявлення найбільше потребуючих переобладнання закладів у 7 містах Луганщини. Це – лікарні, адміністративні будівлі, учбові заклади, безперечно — проблема транспорту. Але більше за все було звернень до житлово-комунального господарства – проблема ліфтів, сходів у під’їзді, які перші створюють проблеми з пересуванням.

У місті Луганськ мешканці виявили два об’єкта для переобладнання — Луганський міський цирк та Луганський обласний палац культури, адже суспільне життя нерозривно пов’язане із приєднанням до культури, саме там 13 липня учасники семінару проводили аудит. Що є першим кроком у оснащенні соціального об’єкту пандусами.

Ярослав Грибальський та Олексій Сорока – координатор молодіжних програм НАІУ, координатор програми безбар’ерності в Луганській області, юрисконсульт, поєднали вичерпну інформацію відносно „доступності” та її механізмів із правовими аспектами, які надають не тільки соціальний захист, а й цивільний кодекс України, Конституція, міжнародні законодавчі акти.

Всі учасники заходу отримали інформаційну літературу від Національної Асамблеї інвалідів України.

Громадські організації інвалідів – учасники проекту (8 ОГС) отримали телефони-факси, що також є одним із завдань проекту, а саме — покращення можливостей зв’язку, обміну інформацією, підвищенням оснащення НГО. На жаль, ці організації, які працюють близько 10 років не мають не тільки комп’ютера та Інтернету, а й звичайних можливостей зв’язку.

Резолюцією заходу було звернення до керівництва області, до голів виконкомів та райрад з проханням термінових дій щодо вирішення проблем з транспортом для інвалідів; сприяння залученню представників ОГС інвалідів до співпраці із управліннями архітектури та транспорту, до участі у аудиті, вибраних для переоснащення об’єктів та у їх пристосуванні для користування людей з інвалідністю.

ПРОГРАМА практичного семінару відбулася в рамках проекту „Створення комітету доступності до об’єктів соціального призначення для людей з інвалідністю в Луганському регіоні”, що виконується Луганською обласною молодіжною громадською організацією „Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу — Схід”, та програми «Розвиток громадянського суспільства в Україні», яка здійснюється Координатором проектів ОБСЄ в Україні та ТЦК за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Організатор заходів: Луганська обласна молодіжна громадська організації інвалідів
„Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу-Схід”;

Всебічна інформаційна підтримка: Всеукраїнського громадського соціально-політичного об’єднання “Національна Асамблея інвалідів України”
Львівського обласного відділення Українського фонду “Реабілітація інвалідів”

Підтримка проекту на місцевому рівні: Виконавчий комітет Луганської міської ради

Підтримка проекту на регіональному рівні: Управління молоді та спорту Луганської обласної державної адміністрації; Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів; Міжрегіональний центр професійної, медико-фізичної та соціальної реабілітації інвалідів; Луганський обласний центр соціальних досліджень та молодіжних ініціатив; Луганська міська рада жінок; Благодійний фонд „Підліток”

Тетяна Баранцова, керівник проекту, соціолог,
представник НАІУ в Луганському регіоні

Олексій Сорока, юрисконсульт,
координатор НАІУ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *