Інклюзивні послуги для всіх: посилення доступу до освіти та інших послуг для дітей з інвалідністю на Сході України

Національна Асамблея людей з інвалідністю України та Міжнародна неурядова організація «Save the Children» розпочали співпрацю в проекті «Інклюзивні послуги для всіх: посилення доступу до освіти та інших послуг для дітей з інвалідністю на Сході України» за підтримки RadioAid (Швеція).

Save The Children International (Сейв зе Чілдрен) – найбільша у світі незалежна міжнародна організація, яка займається проблемами дітей. Основні напрямки діяльності організації – це захист дітей від стихійних лих, забезпечення житлом та харчуванням, покращення охорони здоров’я та системи освіти, захист від насилля, а також інша діяльність, що стосується збереження та покращення життя дітей та захисту їх прав в більш ніж 120 країнах світу.

З 2014 року представництво організації Save the Children International реалізує гуманітарні програми в Україні з метою надання комплексної підтримки дітям, молоді та населенню, яке постраждало в наслідок конфлікту на сході країни.

Спільний проект триватиме до квітня 2021 року та спрямований на те, щоб діти з інвалідністю в Сєверодонецьку та Краматорську мали можливість навчатися в інклюзивних навчальних закладах.

Незважаючи на наявність законодавчо-нормативної бази, існуючих програм щодо захисту дітей, які постраждали внаслідок бойових дій та збройних конфліктів, проблеми дітей з інвалідністю (доступ до медичних та освітніх послуг, соціальної допомоги тощо) не інтегровано до програм/стратегій розвитку об’єднаних територіальних громад.

Через конфлікт в м. Краматорськ та м. Сєверодонецьк стали центрами Донецької та Луганської областей, тому велика кількість людей з інвалідністю, в тому числі сімей, які виховують дітей з інвалідністю, знаходиться в даних містах. Недостатня доступність закладів охорони здоров’я, освіти, культури та спорту; недостатня кількість або відсутність транспорту з низькою підлогою; брак інформації, в т.ч. у різних видів передачі інформації — позбавляє багатьох дітей з інвалідністю, молодь, реалізувати своє право на освіту, якісні медичні послуги, реабілітацію та відпочинок.

фото — перший захід Save the Children, Національна Асамблея людей з інвалідністю України, Краматорська та Сєвєродонецька команди.

В рамках проекту діяльність буде націлена на роботу з наступними проблемами:

  • низький рівень архітектурної доступності закладів освіти,
  • недостатня інформованість окремих педагогічних працівників стосовно роботи із дітьми з інвалідністю та дітьми з особливими освітніми потребами,
  • недосконалість сучасних програм з інклюзивного навчання для закладів вищої освіти та інститутів післядипломної освіти,
  • недостатність певної інформації в батьків про альтернативні можливості отримання освіти їхніми дітьми,
  • непоінформованість окремих батьків, щодо успішного вітчизняного та провідного іноземного досвіду роботи з особами з особливими освітніми потребами та ін.

Визнаючи безліч дискримінацій, з якими стикаються діти із інвалідністю на Сході України, проект буде працювати на різних рівнях, щоб посилити процес включення дітей з інвалідністю до дитячих садків, шкіл, місцевих громад, суспільства. Цей проект буде спрямований на те, щоб хлопці та дівчата з інвалідністю в цільових місцях могли навчатися в інклюзивних шкільних умовах та мали рівні можливості для отримання знань.

Створення інклюзивних середовищ в навчальних закладах дає можливість розвивати не лише дітей, але і їх батьків і вчителів.

фото — перший захід Save the Children, Національна Асамблея людей з інвалідністю України, Краматорська та Сєвєродонецька команди.

Ціллю проекту також є презентація переваг інклюзивної освіти для дітей без інвалідності, які навчаться:

  • природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей і багатоманіття,
  • налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми,
  • співробітництву та толерантності та поваги,
  • бути винахідливими та креативними.