З сьогоднішнім досвідом для майбутнього України

27 — 30 липня в Латвії відбулася конференція «З сьогоднішнім досвідом для майбутнього України», присвяченої питанням надання Латвією допомоги людям з інвалідністю з України.

Організатор заходу Латвійська організація людей з інвалідністю SUSTENTO  та  Європейський форум людей з інвалідністю.

У відкритті заходу взяли участь Президент Латвії Егілс Левітс, який виступив перед присутніми з відеозверненням, Gunta Anca – віце президент ЄDF, голова латвійської ГО SUSTENTO, Олександр Міщенко – посол України в Латвії, Guntis Gailītis — голова Ризького латвійського товариства, Zane Petre — голова Представництва Європейської Комісії в Латвії.

За безпосередньої участі SUSTENTO з України було транспортовано до Латвії близько 250 осіб з інвалідністю. Серед даних українців був 141 представник Бахмутського психоневрологічного інтернату, які наразі розміщені в 17 різних латвійських пансіонатах, де їм надається вся необхідна допомога. В цілому, на даний час в Латвії перебуває близько 500 осіб з інвалідністю з України.

Під час конференції Голова Латвійського oб’єднання організацій людей з інвалідністю SUSTENTO Gunta Anča, Урядова Уповноважена України з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова, представники Міністерства добробуту Латвії, Міністерства охорони здоров’я Латвії, Міністерства освіти та науки Латвії, European Disability Forum, учасники з Литви, Польщі, Угорщини та організації, які надають підтримку громадянам України та люди з інвалідністю з України, в рамках п’яти панельних дискусій обговорили питання щодо інклюзивного суспільства для людей з інвалідністю в Україні.

Під час триденного заходу відбулося відвідування закладів де розміщені люди з інвалідністю, мешканці психоневрологічного інтернату, Центр самаритян в Латвії де буди прийняті люди з важкими проблемами опорно-рухового апарату, с втратою зору, із захворюваннями центральної- нервової системи, серед яких діти, в тому чіслі, діти з інвалідністю. Серед найпозитивніших маментів Конференції було відвідування підприємства, (виготовляє електронні прилади) на якому працевлаштовані українці, що пересуваються на інвалідних візках. Робочі місця для людей з інвалідністю облаштовані, в цілому будівля повністю безбар’єрна, перед працевлаштуванням люди пройшли навчання.

В рамках Конференції була прийнята Ризька Декларація, що висловлює рішучу підтримку України на її шляху до відбудови та до членства в Європейському Союзі, закликає Європейський Союз, держави-члени Європейського Союзу, уряд України, Організацію Об’єднаних Націй та глобальну спільноту забезпечити, щоб всі люди з інвалідністю були враховані, захищені та мали негайний доступ до гуманітарної допомоги, включаючи всі основні та будь-які особливі потреби, приділяти особливу увагу тим, хто знаходиться в групі найбільшого ризику (зокрема дітям, жінкам, особам із психосоціальними та інтелектуальними розладами, сліпоглухим, особам з тяжкою формою інвалідності та особам, які перебувають у інституціях), тощо.

Щиро дякуємо Gunta Anca Віце – президенту Європейського форуму людей з інвалідністю, голові Латвійської громадської організації SUSTENTO, Андрісу Берзіньшу –керівник Латвійського центру самаритян та всьому Латвійському народу за безмежну підтримку та турботу щодо українців, в тому числі, українців з інвалідністю та їх родин, які знайшли прихісток та захист в Латвії.