Українська правозахисниця визнана лауреатом міжнародної нагороди ім. Нансена в європейському регіоні

Громадська активістка, яка невтомно підтримує внутрішньо переміщених осіб (ВПО), особливо дітей та сім’ї з інвалідністю, які постраждали внаслідок конфлікту на сході України з 2014 року, була визнана регіональною переможницею премії Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) ім. Нансена в Європі.

Більше шести років від початку конфлікту на сході України пані Тетяна Баранцова разом зі своєю командою луганської громадської організації «АМІ-Схід» допомагає ВПО з інвалідністю знайти притулок, їжу, фінансову та психологічну підтримку. Цілодобова «гаряча лінія», яку організація запровадила для осіб, котрі постраждали внаслідок конфлікту на Донбасі, надала консультації близько 5000 людей, які відчайдушно шукають допомогу під час сильних обстрілів або психологічної кризи, спричиненої збройним конфліктом. Разом із допомогою для дорослих, Тетяна та її команда організували онлайн-навчання для дітей з інвалідністю, допомагаючи адаптувати шкільну програму до їхніх специфічних потреб.

Станом на серпень 2020 року уряд України зареєстрував понад 1,45 мільйона людей як внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від конфлікту. З них 416 000 мають інвалідність і потребують спеціальної підтримки та забезпечення.

«Я надзвичайно рада, що зусилля правозахисниці з України були визнані комітетом нагороди Нансена з питань біженців», – зазначила Ноель Калхун, Заступниця Представника УВКБ ООН в Україні. – «Всім людям важко покинути свої домівки та розпочати своє життя заново. Люди з інвалідністю стикаються зі ще більшими проблемами: як люди втікають із зони бойових дій на інвалідному візку? Як вони знаходять нові оселі, роботу та школи? Таке переселення було особливо важким для людей з інвалідністю через їхній стан. Тетяна показала нам, як це зробити можливим. Вона є героєм, чия енергія продемонструвала зразкову відданість і співчуття, й допомогла тисячам людей з інвалідністю знайти безпеку та відновити своє життя”.

Тетяна Баранцова – відома в Україні активістка, членкиня Національної асамблеї осіб з інвалідністю України. У квітні 2020 року Тетяна була призначена Уповноваженою уряду з прав осіб з інвалідністю.

«Я дуже щасливий, що зусилля Тетяни були високо відмічені Агентством ООН у справах біженців, адже вона дійсно спрямовує величезні зусилля на допомогу людям. Сьогодні серед переселенців є близько 51,5 тисяч людей з інвалідністю, які критично потребують підтримки, набагато більше, ніж решта переселенців, адже йдеться про людей, які на інвалідних візках, які мають церебральний параліч та інші критичні проблеми зі здоров’ям. На жаль, досі фінансування державної підтримки є недостатньою і ця ситуація погіршується тим, що війна відтягує значну частку ВВП від підтримки соціальних програм. Разом з Тетяною ми працюємо для вирішення цих складних питань», – зазначив Валерій Сушкевич, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю.

Тетяна Баранцова також поінформувала про погіршення ситуації багатьох переселенців, які живуть з інвалідністю, через пандемію коронавіруса.

«Я дуже зворушена і вдячна за цю нагороду, і вважаю, що вона не лише відзначає мою роботу, але і мужність людей, які кожного дня стикаються з усіма складнощами, пов’язаними з конфліктом та переміщенням, а тепер ще і коронавірусом. Для людей з інвалідністю це особливо складно. Ми знайшли такі методи роботи, які дозволяють нам продовжувати спілкуватися у цифровому форматі, допомагати їм, моніторити їх ситуацію. Наприклад, ми разом розбираємось, як онлайн освіта може створити труднощі для дітей з інвалідністю та як її можна вдосконалити. На жаль, є діти, які живуть у дуже бідних районах уздовж лінії розмежування, і багато хто з них не має комп’ютера з гідним Інтернетом для онлайн-навчання. Іноді в сім’ї є лише один мобільний телефон, який навіть не може завантажувати відео чи фотографії. Більше того, таким дітям дуже важко працювати в групах, вони майже весь час потребують індивідуального підходу. Ми проводили онлайн зустрічі і запрошували лікарів, вчителів, працівників соціальних служб, щоб пояснити їм конкретні проблеми. Часто ми працювали цілодобово. Я думаю, що моя нинішня робота з урядом і ось ця нагорода є логічним продовженням усієї роботи, яку ми виконували за ці роки», – прокоментувала Тетяна Баранцова.

«Я вітаю Тетяну Баранцову, як особливо гідну регіональну переможницю Премії ім.Нансена у Європі з питань біженців 2020 року. Я також вдячний УВКБ ООН за те, що завдяки цій нагороді Агентство тримає у центрі уваги на продовженні збройного конфлікту та людських стражданнях на Сході України», – сказав Ерік Сведал, Посол Норвегії в Україні.

«Говорячи про людей, які здійснюють зміни на місцевому рівні, сьогодні ми вшановуємо віддану українку, представницю громадянського суспільства, яка, незважаючи на всі виклики, активно виступає за права найбільш вразливих груп. Пані Баранцова, ви заслуговуєте нашого найглибшого захоплення та поваги до того, що робите Ви та Ваша громадська організація», –  сказав Клод Вільд, Посол Конфедерації Швейцарія в Україні та Республіці Молдова.

Відео з церемонії нагородження доступне тут [УКР]

Відео про Тетяну Баранцову тут [УКР, ENG]

Для отримання додаткової інформації з цієї теми звертайтесь:

Вікторія Андрієвська, співробітник з питань громадської інформації, УВКБ ООН в Україні, andrievs@unhcr.org, +380 50 413 8404

Про премію УВКБ ООН ім. Нансена:

Нагорода УВКБ ООН ім. Нансена вшановує надзвичайні заслуги у служінні примусово переміщеним особам та особам без громадянства.

Програма премії Нансен для біженців фінансується у партнерстві з урядом Швейцарії, урядом Норвегії, Державною радою Республіки та кантону Женева, Адміністративною радою міста Женева та Фондом IKEA.

Про УВКБ ООН

УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, впроваджує міжнародні заходи щодо захисту людей, вимушених покинути свої домівки через конфлікти та переслідування. Ми надаємо життєво необхідну допомогу, таку як житло, їжа та вода, допомагаємо захистити основні права людини та розробляємо рішення, які забезпечують людям безпечне місце, яке б вони могли назвати «домом» і де вони зможуть будувати краще майбутнє. Ми також працюємо над тим, щоб люди без громадянства змогли його набути.

Для отримання додаткової інформації про УВКБ ООН відвідайте https://www.unhcr.org/ua

Джерело https://www.unhcr.org/ua/25863