Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні

Сьогодні, в офлайн форматі, відбулася перша робоча зустріч Платформи взаємодії громадського сектору, ініційована Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей. Метою заходу було ознайомлення учасників Платформи  з діяльністю центру, презентація проєкту «Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні». Також детально обговорили механізми взаємодії громадського сектору з органами влади на центральному та місцевому рівнях.

Зокрема, Ірина Тулякова, яка є головою Координаційного центру розповіла присутнім про основні напрямки реалізації стратегії підтримки дітей та сімей із дітьми, яка забезпечує виконання права кожної дитини на сімейне виховання. Пані Ірина виділила п’ять основних напрямків роботи, це:

  • 1.    Зміцнення спроможності сімей із дітьми здійснювати догляд та виховання дітей.
  • 2.    Забезпечення дітей альтернативними формами сімейного догляду та виховання.
  • 3.    Створення умов для повернення та інтеграції примусово переміщених, депортованих та евакуйованих дітей.
  • 4.    Трансформація інституційної системи догляду та виховання дітей.
  • 5.    Соціалізація та інтеграція дітей, які мають досвід перебування в закладах інтернатного типу.

Важливим досягненням центру стало створення інформаційної платформи,  https//dity.gov.ua/, яка надає вичерпну інформацію про сімейні види усиновлення та форми виховання, юридичні та психологічні консультації з підготовки до усиновлення та надає ще багато корисної інформації на сайті для майбутніх батьків та опікунів.

Координаційний центр займається розробкою онлайн курсів для майбутніх батьків та курсів з усиновлення. Також центр приділяє велику увагу і розробляє інформаційну кампанію щодо усиновлення дітей підлітків, сімейних груп та дітей з інвалідністю. Адже лише 10% з опитаних майбутніх опікунів готові взяти у свою родину дитину з інвалідністю або двох дітей, які є рідними один одному.

На заході також виступила заступниця міністра соціальної політики  перша заступниця голови Координаційного центру, Катерина Новохатня. Пані Катерина розповіла про важливі кроки у розробці та реалізації стратегії, визначення пріоритетів в оновленні стратегічних документів реформування, та створення експертних груп що допомагатимуть у розвитку і моніторингу усиновлення та надання навчальних послуг майбутнім батькам та опікунам.

Галина Дідула, проєктний менеджер Координаційного центру, поділилася інформацією про алгоритм роботи Платформи взаємодії громадського сектору, основною метою створення якої є: адвокація впровадження Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання у сімейному оточенні на національному, регіональному та місцевому рівнях, об’єднання та координація зусиль громадського сектору та взаємодія з органами влади та розвиток спроможності організацій щодо реалізації заходів, передбачених стратегією.

Створена Платформа надає можливість: проаналізувати законодавство та проблемні питання, що потребують змін; прийняття участі у інформаційних кампаніях для формування кращого розуміння завдань Стратегії суспільством; прийняття участі у здійсненні моніторингу та можливості надати свою оцінку  щодо ефективності впровадження реформ на усіх міжрегіональних рівнях.

Катерина Фролова, CDTO Координаційного центру, розповіла про види наданих консультацій і підтримки потенційним опікунам, названим батькам та усиновлювачам у межах функціонування Національної платформи з розвитку сімейних форм виховання та усиновлення, і представила інформаційний багатофункціональний дашборд  організацій-учасниць Платформи, що містить інформацію про їхню діяльність і контактні дані.

А пані Джин Чой, керівниця секції захисту дітей представництва ЮНІСЕФ в Україні,  розповіла присутнім про грантовий механізм підтримки недержавних надавачів соціальних послуг у межах проєкт, який розробляється ЮНІСЕФ за підтримки Міністерства закордонних справ у справах співдружності та розвитку Великої Британії.

Власним досвідом взаємодії з органами державної влади та місцевого самоврядування поділилися: керівник міжнародної благодійної організації «Партнерство кожній дитині» Василина Дибайло та керівник громадської організації «Турбота в Дії» Ірина Шимечко.

На заході було прийнято рішення про проведення щоквартальних зустрічей представників організацій-учасниць Платформи для обміну інформацією про прогрес у реалізації Стратегії, та обговоренні кращих практик та ключових викликів та шляхів їх подолання. Зокрема ця інформація буде важлива і цікава для міжнародних партнерів та донорів.