Средства массовой информации – путь к пониманию — 3

     Існує сумна статистика: одна десята жителів планети – люди з обмеженими фізичними можливостями. Для України ця проблема теж є актуальною у зв’язку з наявністю багатьох чинників, таких як погіршення довкілля, зокрема, внаслідок Чорнобильської катастрофи, зростання травматизму на виробництві і в побуті, загальне погіршення здоров’я населення.

     Як наслідок, громадянам з обмеженими фізичними можливостями потрібен справедливий соціальний захист та створення відповідних умов життя для ефективної інтеграції в соціум. І мова йде не тільки про побутові умови, а й про бажання викоренити традиційне байдуже та зневажене ставлення до людей з фізичними відмінностями.

     А про необхідність останнього свідчить ситуація, яка тільки нещодавно почала виправлятися – людина, що перший раз потрапляла за кордон, дуже дивувалася: «Це ж треба, скільки хворих в цій країні! У нас здорова нація, у нас нема інвалідів на вулицях, а тут їх повно!». Тільки потім приходить усвідомлення, що людей з інвалідністю у нас на вулицях нема, тому що вони сидять вдома та не можуть вийти зі свого під’їзду. Тому що не можуть добратися до автобусної зупинки. Тому що не можуть сісти у автобус та багато іншого…

 

      В останній час ситуація змінюється – стало модно розповідати про допомогу громадянам з фізичними відмінностями. При цьому, «модно» — непогане слово, тому що мода – це те, що здатне розгойдати наше цинічне суспільство. Тому, якщо журналісти будуть створювати моду на те, щоб допомагати, то нічого поганого в цьому немає. Вони, врешті решт, прорвуть блокаду відсутності допомоги слабким, звернуть увагу громади на проблеми осіб з обмеженими можливостями та шляхи їх вирішення відповідно до Конвенції про права інвалідів, їхні права та можливості жити насиченим та цікавим життям.

     Такі нагальні питання сьогодення як створення рівних можливостей для осіб з інвалідністю у всіх сферах життя; їхня діяльність з активною життєвою позицією та позитивним поглядом на довкілля; соціальна та творча реабілітація повинні знаходиться у центрі уваги суспільства. Треба постійно напрацьовувати власний досвід у вирішенні перелічених проблем та вивчати міжнародний.

   
     Отже, реалізація прав осіб з інвалідністю в сфері праці, інтеграція цієї категорії в суспільне життя, сприяння зайнятості інвалідів – всі ці питання є вкрай важливими й актуальними в системі соціального захисту інвалідів. А надання якісних послуг людям, які у зв’язку з обмеженими можливостями не можуть на рівних конкурувати на ринку праці, визначено одним із пріоритетних напрямків діяльності державної служби зайнятості. Адже у наш час і здоровій людині не просто знайти роботу, облаштувати свій побут та й взагалі стати успішною і достатньо забезпеченою людиною. Що вже тоді говорити про людей з обмеженими можливостями, які постійно потребують допомоги та підтримки не лише близьких, а й оточуючих, адже рідні не завжди готові і морально підтримати, і матеріально забезпечити їх потреби. Саме тому служба зайнятості бере активну участь у вирішенні питань, що турбують цих людей.

     Люди з інвалідністю – такі ж клієнти служби зайнятості, тобто – рівні серед рівних. Проте саме з метою привернути увагу до цієї категорії своїх клієнтів служба зайнятості говорить про неї окремо.

     Державна служба зайнятості всебічно сприяє залученню людей з інвалідністю до сфери соціально-трудових відносин, уникненню упередженого ставлення до них з боку роботодавців. Клієнтам з інвалідністю забезпечено надання широкого спектру соціальних послуг, вільний доступ до всіх джерел інформації, якими володіє служба зайнятості. Для цих громадян здійснюється пошук підходящої роботи з урахуванням професійних навичок, кваліфікацій, знань, а також згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії та індивідуальними картками реабілітації інваліда на ПОУ регіону. Особи з інвалідністю мають змогу пройти навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за професіями, які користуються попитом на ринку праці; взяти участь у оплачуваних громадських роботах, що дозволяє, хоч і тимчасово, та все ж поліпшити матеріальне становище особи. Є можливість працевлаштуватися на роботу з наданням дотації роботодавцю, як за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, так і за рахунок коштів Фонду України соціального захисту інвалідів. Також є змога за сприянням служби зайнятості започаткувати власну справу та отримати одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

     Для підвищення мотивації до праці, самовизначення в житті служба зайнятості організовує для осіб з інвалідністю різнопланові інформаційні та тематичні семінари, семінари-тренінги із залученням соціальних партнерів. Ще один дієвий захід, під час якого можна безпосередньо поспілкуватися з роботодавцями, отримати індивідуальні консультації спеціалістів, ознайомитися з банком вакансій, — ярмарки вакансій для людей з обмеженими фізичними можливостями – користуються постійним попитом.

     Крім того, спеціалісти центрів зайнятості приділяють особливу увагу профорієнтаційній роботі (як у навчальних закладах, так і дитячих оздоровчих таборах) із соціально вразливою категорією молоді – дітьми з особливими потребами. Їм надається актуальна інформація, яка допоможе зорієнтуватися у світі професій – що увесь час змінюється. Наявність інформації дозволяє усвідомити стан речей, відзначити власне ставлення до тієї чи іншої ситуації, свідомо прийняти особисте рішення щодо своїх подальших дій, відповідно до власних намірів та реальних обставин.

     Тим не менше, для забезпечення усіх потреб громадян з інвалідністю та для їх повної і всебічної адаптації в суспільстві, проблему слід вирішувати комплексно. Саме тому, служба зайнятості співпрацює з усіма соціальними партнерами для того, щоб якомога більше допомагати людям з фізичними обмеженнями.
За ініціативою центру зайнятості проводяться Круглі столи та семінари-наради, зустрічі з представниками відділення Фонду соціального захисту інвалідів, громадських організацій інвалідів та інших зацікавлених сторін з питань, що стосуються проблем громадян з обмеженнями у працездатності.

     Традиційним в роботі служби зайнятості є укладання Угод про співробітництво (між Луганським обласним центром зайнятості, Луганським комунальним закладом Обласним центром медично-соціальної експертизи, Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та Головним управлінням праці та соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації).

     Не перший рік обласна служба зайнятості співпрацює з обласною молодіжною громадською організацією «Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу – Схід», яку очолює Тетяна Баранцова, і є координатором проекту ПРООН «Розвиток громадянського суспільства» — «Ефективні комунікації для ОГС».

     Щорічно напередодні Міжнародного Дня інвалідів обласним центром зайнятості проводиться низка заходів, що направлені на привернення уваги громадськості до людей з обмеженими можливостями.

     Люди з фізичними вадами є частиною суспільства і, отже, мають право на визначення з його боку. Вони не повинні розглядатися тільки як об’єкт догляду, а мають сприйматися як рівний партнер. Влада має допомагати і сприяти працездатним інвалідам заробляти собі на достойне існування, отримуючи можливості займатися фізичною культурою і спортом, культурно-мистецькою діяльністю тощо. Але початок життєвого шляху – це правильний вибір професії. І Державна служба зайнятості прикладає максимальних зусиль щодо професійного становлення і професійної адаптації людей з особливими фізичними можливостями; в частині власних повноважень сприяє підвищенню суспільної ролі осіб з інвалідністю, як повноправних учасників соціального і трудового життя.

 

Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ
Луганського обласного центру зайнятості