Доповідь Марусенко Валентини голови Черновіцької обласної громадської організації інвалідів-візочників «Лідер»

Проэкт "Створення моделі соціального партнерства у напрямку реалізації прав людей з інвалідністю на доступність освіти "

Матеріали семінару

«Створення моделі соціального партнерства в напрямку

реалізації прав людей з інвалідністю»

16-17 квітня 2010

Луганск

Д О П О В І Д Ь

Марусенко Валентина
Голови Черновіцької обласної громадської
організації інвалідів-візочників «Лідер» м. Чернівці

За час участі Чернівецькою обласною громадською організацією інвалідів-візочників «Лідер» в проекті «Створення моделі соціального партнерства в напрямку реалізації прав людей з інвалідністю на доступність освіти» нами було проанкетовано більш ніж 50 осіб з особливими потребами, щодо доступу освіти.
Поспілкувавшись з усіма я зробила висновок — що майже усі опитані люди з інвалідністю, які мають різний вік, різні захворювання, мають бажання навчатись в навчальних закладах. Але, на жаль, для них це складно і не доступно.
Багато з опитаних живуть у віддалених селах, де немає доступного транспорту. Мало хто знає яких зусиль необхідно людині для того, чтоб отримати бажану освіту.
Не секрет, що в Чернівецькому регіоні ні один навчальний заклад, на жаль, не є доступним для людей з обмеженими фізичними можливостями. Мабуть, як і інших регіонах ми стикаємося з головною проблемою в напрямку доступності освіти – це перешкоди, які побудовані перед будівлею та в приміщеннях.

Мною було проведено аудит доступності двох навчальних закладів м. Сторожинець Чернівецької області.


Матеріали  семінару 
«Створення моделі соціального партнерства в напрямку
реалізації прав людей з інвалідністю»

Матеріали  семінару 
«Створення моделі соціального партнерства в напрямку
реалізації прав людей з інвалідністю»

Матеріали  семінару 
«Створення моделі соціального партнерства в напрямку
реалізації прав людей з інвалідністю»

Почнемо з першого закладу в який ми з колегами завітали — це Відкритий Міжнародний університет розвитку людини «Україна». Університет існує в районі з 2004 року. В ньому за час існування провчилося 14 людей з інвалідністю. З них, троє на візках.
Перед тим, як завітати в навчальні заклади, ми написали та відправили листи директорам цих навчальних закладів з проханням дозволити провести аудит доступності. Позитивно вже те, що керівники йдуть нам на зустріч, прагнуть співпрацювати з нами та прислуховуються до наших порад та рекомендацій.
Так, наприклад, директор університету «Україна» — Мінтенко Гафрина Георгіївна пообіцяла побудувати пандус до Сторожинецького коледжу та погодилась провести на базі університету семінар для інвалідів Чернівецької області.

Сторожинецький коледж. Заклад – повністю не доступний. Знаходиться за 2,5 км від центра міста. Прилегла територія не асфальтована. Місця для паркування автомобілів для інвалідів не має. Перед входом до будівлі – бордюр. А для того, щоб зайти в приміщення треба подолати 9 високих сходів. Що є зовсім не можливим. В приміщенні в аудиторії заїхати можна, але парти зовсім не доступні для людини , яка пересувається на візку. Так як стільці прикуті до столу. І це в усіх аудиторіях , крім комп’ютерного класу. Санвузол в приміщенні відсутній. Знаходиться на вулиці і є зовсім не доступний.

Другий навчальний заклад в якому ми провели аудит доступності в м.Сторожинець це — Сторожинецький лісний технікум.
Прилегла територія технікуму є доступною для пересування на інвалідних візках. Стоянка для паркування автомобілів є, але відведеного місця з знаком «інвалід» не має.
Перед входом в будівлю – 4 сходинки. Є побудований пандус, але не відповідає Державно будівельним нормам. Піднятися по ньому можливо з допомогою сторонньої людини. Ширина дверей дозволяє вільно заїхати в приміщення. На першому поверсі розташована бібліотека, яка доступна. Також на 1 поверсі розташований санвузол , який недавно побудований. На жаль двері в туалетну кабінку завузькі. Усі навчальні аудиторії знаходяться на другому, третьому та четвертому поверхах. Ліфту немає. Частино доступний клуб лісного технікуму та спортивний зал. Не поодалік технікуму знаходиться гуртожиток – зовсім не доступний. В розмові з директором лісного технікуму Савчуком Богданом Дмитровичем дізналася, що в закладі навчаються інваліди з вадами зору та інші (крім віз очників).
Людям, які пересуваються за допомогою інвалідних візків та навчаються в даних вузах наша організація запропонувала звернутися до керівництва вузів з проханням виправити ті проблеми з якими вони стикаються, але більшість молоді з інвалідністю відмовилася особисто робити певні кроки в цьому напрямку, обґрунтувавши тим, що просто бояться, що це якось вплине на їхнє подальше навчання.


Матеріали  семінару 
«Створення моделі соціального партнерства в напрямку
реалізації прав людей з інвалідністю»

Матеріали  семінару 
«Створення моделі соціального партнерства в напрямку
реалізації прав людей з інвалідністю»

Захід відбувся в рамках проекту «Створення моделі соціального партнерства в напрямку реалізації прав людей з інвалідністю на доступність освіти», який здійснюється в рамках проекту «Розвиток громадянського суспільства» за підтримки Міністерства закордонних справ Данії, що була надана через ПРООН та Творчий центр ТЦК
В семінарі прийняли участь представники проекту «Розвиток громадянського суспільства в Україні», Національної Асамблеї інвалідів України, Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів «Лютіж», Всеукраїнської громадської організації «Коаліція захисту прав інвалідів», Луганські обласні комітети батьків дітей-інвалідів, регіональні громадські організації інвалідів України, освітні, молодіжні, волонтерські структури Луганського регіону.

    На фото:

  • 1. Валентина Марусенко – під час засідання 16 квітня 2010 року
  • 2. Валентина Марусенко – під час засідання 16 квітня 2010 року
  • 3.Валентина Марусенко – під час засідання 17 квітня 2010 року
  • 4. Валентина в офісі ЛОМГО «АМІ-Схід» 18 квітня 2010 року
  • 5. Вильне пересування в Луганську за допомогою приданого в рамках проекту підйомника

Марусенко Валентина

Головa Черновіцької обласної громадської

організації інвалідів-візочників «Лідер» м. Чернівці