Молодь, діти, родини з інвалідністю з Луганської області прийняли участь у заходах присвячених до Всесвітнього дня людей з інвалідністю 3 грудня, який цього року проголосив своєю головною темою зміцнення доступу до своїх прав та гарантування реалізації свого потенціалу людьми з інвалідністю для всеосяжного, справедливого та сталого розвитку суспільства.
Також Луганчани долучилися до програм до Дня захисту прав людини (який відзначається 10 грудня).
Так, 6-8 грудня, відбулася низка заходів в яких прийняли участь 30 осіб з Луганської області – родини, які виховують дітей з інвалідністю, молодь, представники громадських організацій, що об’єднують людей з інвалідністю та опікуються захистом їхніх прав та свобод.
Під час заходу «Засоби масової інформації – важливий партнер у вирішенні складних питань для людей з інвалідністю, ВПО, в ситуації ризику», 7 грудня були обговорені такі питання:
· реалізація Конвенції про права людей з інвалідністю в ситуації збройного конфлікту та внутрішнього переміщення;
· необхідність розробки органами державної влади чіткого та дієвого порядку надання статусу особи з інвалідністю особам, що отримали ушкодження здоров’я внаслідок збройного конфлікту;
· висвітлення основних викликів, з якими стикаються люди з інвалідністю та їхні родини, особливо в умовах внутрішнього переміщення та в зоні збройного конфлікту, а також пошук можливих рішень;
· подолання стереотипів в громаді щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які мають інвалідність, завдяки співпраці із засобами масової інформації (ЗМІ) та правильному розумінню ЗМІ особливих потреб та вразливості людей з інвалідністю;
· потреба у спільних зусиллях громадськості та органів державної влади щодо подолання психостресів у родин осіб із важкою інвалідністю, включаючи із числа ВПО, їх адаптації, комунікації між собою, їх залучення до вирішення окреслених питань спільно із громадськими, державними та міжнародними структурами.
Захід відкрила Крістіна Нечаєва – координатор з питань захисту та адвокації Нарвезької ради у справах біженців, Анастасія Кравцова – координатор програми «Інформування, консультування та правова допомога».
В ході заходу відбулася дискусія в якій прийняв участь Мирошніченко Ігор Сергійович – ВГО «Ейрайт», долучилися батьки дітей з інвалідністю ВПО з Луганської області, які зараз мешкають в Києві, в Донецькій, Сумській, Київській областях, в м. Полтава.
Серед найважливих питань залишається питання доступного житла, інклюзивної освіти в архітектурно-доступних закладах для дітей вразливих категорій, медичне забезпечення, психологічна та правова допомога.
Дуже надихаючим було он-лайн включення Луганського обласного комітету доступності, який в цей час відбувався в Луганській обласній державній адміністрації. Для учасників засідання з боку громадських організацій, батьків дітей з інвалідністю – це жива надія на між секторальну взаємодію, для якої не має ніяких перешкод, навіть у відстані, а значить, що крок за кроком питання стосовно архітектурної доступності соціально-транспортної інфраструктури Луганщини будуть покращуватися. І не дивно, тому, що Луганський обласний комітет доступності завжди був одним з найдієвіших в Україні. Від Національної Асамблеї людей з інвалідністю України в м. Сєвєродонецьк буде передана інформаційно-правова література для всіх представників ЛОКД.
За словами учасників дане он-лайн включення Луганського обласного Комітету доступності — це чудовий приклад співпраці та нових можливостей державних та громадських структур з використанням ІТ технологій.
У вечорі 7 грудня відбулася зустріч із Виконавчим директором Національної Асамблеї людей з інвалідністю України — Наталією Скрипкою та спільний просмотр фільму «Право на життя». Фільм «Право на життя» — документальний фільм про те, як люди з інвалідністю в Україні здобувають своє право на життя… Фільм перекладено на жестову мову та зроблено аудіописовий коментар для незрячих (тифорпереклад). Прем’єра фільму відбулася 3 грудня, на неї з’їхались люди з усіх куточків України: понад 80 громадських організацій людей з інвалідністю України.
Для дітей, які приїхали на захід з батьками, 6-8 грудня були організовані художні майстер класи; правові тренінги «Твої права – твої можливості»; психологічні консультації у форматі тренінгу для підлітків.
8 грудня діти зустрілися з Юлією Матту — письменницею та викладачем англійської за допомогою ІТ технологій. Діти дуже раділи, адже до того вони бачили свою вчительку в режимі он-лайн, а зараз могли отримувати три дні поспіль уроки англійської, сидячи поряд з нею.
Також, Юлія Матту для всіх учасників заходу провела презентацію свого видання «Жашківські равлики» та всім без винятку презентувала цю чудову, позитивну книгу з особистим підписом та побажаннями читачу.
Заходи, які відбувались на протязі трьох днів для мешканців Луганщини стали можливими завдяки Норвезькій раді у справах біженців (NRC) в Україні, який створив всі умови для перебування мешканців з Луганщини в м. Києві, врахувавши всі потреби при поселенні, харчуванні, трансфері учасників та формуванні програми.
Організація, логістика, супровід, формування програми, групи учасників з Луганщини –ЛОМГО «АМІ-Схід», КУ ЛОЦСКАМОФМ за підтримки Управління молоді та спорту ЛОДА.
Інфомаційна підтримка – Національна Асамблея людей з інвалідністю