Заключне засідання — Створення моделі соціального партнерства Попаснянського району

В рамках проекту «Створення моделі соціального партнерства НУО та спілок людей з інвалідністю міст та селищ Попаснянського району та місцевої влади»

11 грудня 2019 року в рамках проекту «Створення моделі соціального партнерства НУО та спілок людей з інвалідністю міст та селищ Попаснянського району та місцевої влади» відбулося заключне засідання, в якому прийняли участь: представники громадських організацій НУО людей з інвалідністю міст, районів та області, представники владних структур Попаснянського району, батьки дітей з інвалідністю Золотого, Гірського, Попасної, мешканці інших селищ. На зустрічі було присутне керівництво Луганського обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю, представники Українського Червоного Хреста, Спілки Союзу Самаритян України «Київське об’єднання», а також представники освітніх, молодіжних та соціальних структур.

Метою проекту є налагодження комунікації, інформаційного забезпечення серед НУО, спілок людей з інвалідністю м. Попасна, Золоте, Гірське, Катерінівка з місцевою владою, з метою підвищення рівня відкритості та відповідальності влади, постачальників послуг, щодо створення програм, з урахуванням потреб людей з інвалідністю, враховуючі особливо вразливі категорії жінок, дітей та інших мало мобільних мешканців громад.

Під час заходу відбулася презентація всіх етапів проекту.

Визначені та висвітлені головні питання, які найбільше турбують людей з інвалідністю, батьків дітей з інвалідністю, НУО Попаснянського району, представників влади, волонтерів.

Серед основних проблем в місті Золотому:

 • надання матеріальної допомоги на лікування та операції
 • забезпечення технічними засобами реабілітації
 • недостатність фінансування на ліки та засоби гігієни для даної категорії
 • відсутність індивідуальних програм реабілітації у осіб з інвалідністю старше 18 років
 • відсутність фахівців лікарів ( дитячого невропатолога та дитячого психіатра)
 • не належна лікарська допомога дітям та людям з інвалідністю
 • транспортна доступність та багато інших питань

Серед головних проблем мешканців з інвалідністю місто Гірське:

 • Неможливість оформлення інвалідності внаслідок відсутності фахівців та їх віддаленості
 • транспортна недоступність
 • відсутність медичних фахівців
 • інформаційна недоступність
 • лікування, оздоровлення
 • отримання ліків та засобів гігієни, засобів технічної реабілітації
 • працевлаштування та навчання молоді та осіб з інвалідністю
 • соціокультурні заходи, архітектурна доступність шкіл та дитячих садків.

Хоча би часткове вирішення цих питань, може значно покращити якість життя багатьох мешканців Попаснянського району, які дуже постраждали в ці часи.

Най проблемними питаннями мешканці з інвалідністю м. Попасна вважають:

 • Існує надзвичайна проблема оформлення документів у МСЕК — це питання знову серед перших. Оформлення ІПР та отримання технічних та інших засобів реабілітації, послуг, тощо.
 • Необхідність впровадження Інклюзивності освітніх занять в навчальних закладах.
 • Катастрофічно не вистачає лікарів, дефектологів, логопедів.
 • Існує велика потреба у придбанні спеціалізованого авто, який за думкою фахівців може частково вирішити питання доступу дітей з інвалідністю до отримання реабілітаційних, освітніх послуг зі всього району .

В рамках заходів надавалася правова, консультаційна, методична допомога батькам та людям з інвалідністю: куди звертатись, як отримати допомогу, як писати заяви та звернення. Були надані чіткі рекомендації і роз’яснення стосовно оформлення індивідуальної програми реабілітації, те, яким чином отримати засоби гігієни для дітей і людей з інвалідністю, які цього потребують; роз’яснення відносно законів та міжнародних документів.

Також в рамках проекту надавалися індивідуальні консультації експерткою з прав людини Людмилою Фурсовою.

Консультації також надавалися юристом ЛОМГО АМІ-СХІД Олексієм Сорокою — для багатьох родин це стало правовим супроводом.

Серед загалу визначених потреб були виявлені потреби, які, на думку батьків, важливіше за матеріальну допомогу та продукти харчування, а саме — медична допомога за місцем проживання, особливо дітям з інвалідністю.

Діти не мають можливості отримати вчасно медичну допомогу, в наслідок чого набувають ускладнень.

Важку дитину потрібно везти до Рубіжного, чи Лисичанську, в тому єдиному за добу автобусі, вщерть набитому людьми. Без пільг, без спеціальної допомоги, незахищену від інфекції, по поганій дорозі. Везти не раз, не два, а стільки поки оформлюються документи, інвалідність, направлення на індивідуальне навчання, у санаторій, тощо.

Це важка ситуація, може ускладнити слабке здоров’я дитини, а батьків доводить до відчаю. Тому в результаті роботи проекту було прийнято рішення щодо адвокації створення мобільних медичних бригад в Попаснянський район, а з згодом, за прикладом, у Щастя та Станицю.

Одним із завдань проекту були консультації із фахівцями, представниками влади всіх рівнів, з метою налагодження комунікації, створення програм за участю мешканців з інвалідністю. В результаті діяльності прописані перші кроки дорожньої карти на цьому шляху.

На міському рівні – відбулися зустрічі міською владою м. Попасна.

На районному з представниками відділів Попаснянського району – освіти, охорони здоров’я, молоді та спорту, ЖКХ, соціального захисту, інші.

На обласному – Управління молоді та спорту ЛОДА, Фонд соціального захисту людей з інвалідністю, соціального захисту населення.

4.12.19 відбулася зустріч із головою ЛОДА Гайдаєм С.В.

На національному рівні потреба, щодо створення мобільних медичних бригад для надання допомоги за місцем проживання озвучена під час засідання, яке проводив Сушкевич В.М. — уповноважений по правам людей з інвалідністю при Президенті України; а також була висвітлена під час Міжнародної конференції, яка проводилася секретаріатом уповноваженої по правам людини при Президенті України. 

Реалізація заходів відбувалася в рамках проекту ««Створення моделі соціального партнерства НУО та спілок людей з інвалідністю міст та селищ Попаснянського району та місцевої влади» за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру та фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швеції та Швейцарії.

В Луганській області проект виконується ЛОМГО «АМІ-СХІД».

Партнери проекту: ГО «Клуб для дітей та молоді з особливими потребами «Шанс» м. Попасна та КЗ «Попаснянський районний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Лелека».

На обласному рівні підтримка надається Управлінням молоді та спорту Луганської ОДА, КУ «Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді з ОФМ», Луганським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів.

Інформаційна, організаційна та методична підтримка: Національна Асамблея людей з інвалідністю України.

Прес-центр АМІ-СХІД