Особливо ці питання стають актуальними в умовах карантину, коли традиційні способи комунікації є неможливими. За останній рік у сфері надання цифрових послуг стався справжній прорив, проте чи можемо ми з упевненістю сказати, що ці послуги є доступними для людей з інвалідністю різних категорій.
Хотіла би звернути увагу на ті питання, які на мою думку є вкрай важливими. Ми вже маємо певні зрушення в питаннях доступності сайтів державних органів влади, хоча залишаються відкритими питання якості оцінки доступності таких сайтів. Проте у сфері доступності електронних послуг робота лише розпочинається, а отже вкрай важливо зробити так, щоб нові електронні послуги були доступними для всіх.
По перше, вважаю, що необхідно визначити орган, який має здійснювати контроль за доступністю публічних електронних послуг, які надаються державними органами влади. На мою думку, таким органом мало би стати Міністерство цифрової трансформації України.
По-друге, необхідно розробити та затвердити вимоги доступності для публічних електронних послуг, які надаються населенню, зокрема доступності електронних додатків банківських установ.
По-третє, необхідно провести моніторинг доступності електронних послуг, що вже надаються, зокрема додатку «Дія», Єдиного державного вебпорталу електронних послуг порталів пенсійного фонду України, Державної фіскальної служби, інших державних установ з метою виявлення можливих елементів недоступності та їх усунення, що дозволить покращити якість надання таких послуг.
По-четверте, перед введенням нової послуги, що надається в електронному форматі, така послуга має бути перевірена на доступність і лише після підтвердження, що вона є доступною, така послуга починає надаватись населенню.
З свого боку, готова особисто долучатись до вирішення вищезазначених та інших питань, які будуть розглядатись на Раді з питань цифрової доступності для осіб з інвалідністю.